232889143062202

GBf2017 Gerçekleşti

Medipol Üniversitesi öğrencilerinin organize ettiği Geleceğin Bilimi Forumu’nun ikincisi geniş bir katılımla Kavacık Güney Kampüsümüzde gerçekleşti.

 

Rejenerasyondan mimariye, robotikten medyaya, uzaydan ekolojiye kadar farklı disiplinlerde 20 başlık, Medipol Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Geleceğin Bilimi Forumu’nda ele alındı. Hafta sonu Kavacık Güney Kampüsünde gerçekleştirilen Forum’da ilk gün Prof. Dr. Gürkan Öztürk’ün moderatörlüğünde “Rejenerasyon”, Öğr. Gör. Merve Çiloğlu’nun moderatörlüğünde “Değerler”, Öğr. Gör. Serkan Başlayıcı’nın moderatörlüğünde “Dijital Teknoloji”, Yrd. Doç. Dr. Sine Özmen Toğay’ın moderatörlüğünde “Biyo-İnovasyon”, Yrd. Doç. Dr. Korhan Mavnacıoğlu’nun moderatörlüğünde “Yeni Medya” ve Yrd. Doç. Dr. Ali Barış Kaplan’ın moderatörlüğünde “Uzay” oturumları yapıldı.

 

İlk gün çeşitli atölye etkinlikleri ve proje sergilerinin yanı sıra TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsünden Necati Erşen Şişeci özel konuşmacı olarak sunum yaptı. Forumda ikinci gün ise Özlem Konak’ın moderatörlüğünde “Ekoloji”, Sude Ertem’in moderatörlüğünde “Robotik/Yapay Zeka”, Ahsen Şener’in moderatörlüğünde “Krizlerin Çözümü”, Damla Uludağ’ın moderatörlüğünde “Sinirbilim”, Yrd. Doç. Dr. Can Ceylan’ın moderatörlüğünde “Gündem”, Zeynep Ürper’in moderatörlüğünde ise “Geleceğin Mimarisi” oturumları yapıldı. İkinci gün de devam eden çeşitli atölye etkinlikleri ve sergilerin yanı sıra dünyanın ilk paratiroit organ nakli merkezini kuran Prof. Dr. Erhan Ayşan ve uzaya giden ilk Suriyeli astronot Muhammed Ahmet Faris özel konuşmacılar arasında yer aldı.

 

“UZAYDAN DÖNÜNCE BENİ TÜM SURİYE HALKI KARŞILADI”

Suriye Hava Kuvvetlerinde görev yaparken Sovyetler Birliği’nin programı kapsamında yaptığı uzay yolcuğu hakkında bilgiler veren Suriyeli astronot Muhammed Ahmet Faris, uzayda yaşamın çok zor olduğunu, bu sebeple de uzaya gitmeden önce zorlu testlerden geçtiklerini söyledi. İnsanların yeryüzünde yaşaması için yerçekimine ihtiyaçlarının olduğunu dile getiren Faris, yerçekimi olmayan bir ortamda insan vücudundaki organların alarm vermeye başladığını belirtti. Faris ayrıca Suriyelilerin Türkiye’de yaşarken kendilerini “vatanlarındaymış” gibi hissettiklerini söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.