Gelecek Akademisi

Gelecek Akademisi Yaşam Bilimleri, Sosyal Bilimler, Mühendislik ve Sanat alanında transdisipliner bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan tematik atölyelerden oluşmaktadır. Sinirbilimden uzaya, pedagojiden mimariye, büyük veriden siyasal teoriye kadar geleceğe dair konuşulması gereken akla gelebilecek hemen her alanda 30’un üstünde tematik atölyeyi kapsar. Kendine özgü topluluklar olarak belli bir alanda gelecek tasavvuru geliştirmeyi ve yenilikçi fikirleri hayata geçirmeyi  amaçlayan atölyeler, bu alanlarda üyelerine hem bakış açısı hem de gelecek perspektifi kazandırmış olur.

ATÖLYELER

SAĞLIĞIN GELECEĞİ ATÖLYESİ

Dijitalleşen dünyada, en hızlı dönüşümlerden biri sağlık alanında yaşanıyor. Şüphesiz ki, sağlığın ve tedavinin geleceğini şekillendirenler; yeni teknolojik trendleri doğru şekilde anlayan, anlatan ve uygulayabilen kişiler arasından çıkacak. 23 Şubat’ta başlayacak olan yeni atölyemizde; sağlığın geleceği üzerine kitaplar okuyacak, alanında uzman konuklar eşliğinde bu kitapları tahlil edecek ve edindiğimiz bilgi ve içgörüleri yaymak için dijital kanalları etkili biçimde kullanma üzerine eğitimler alacağız.
Atölye 3 modülden oluşacak olup, program aşağıdaki gibidir;
• 23 Şubat
Yusuf Yeşil ile “Sağlıkta Yapay Zeka” konusu kapsamında tartışılacak kitap; “Sağlıkta Yapay Zeka ve Gerçeklik Teknolojileri”
Özge Uçar ile “Etkili Blog Kullanımı Eğitimi atölyesi”
• 1 Mart
Yavuz Selim Sınay ile “Sağlık Girişimciliği” konusu kapsamında tartışılacak kitap; “Sıfırdan Bire / Peter Thiel”
Fatma Nesibe Doymuş ile “Etkili Instagram Kullanımı Eğitimi”
• 8 Mart
Şehadet Ekmen ile “Sağlık ve Nörobilim” konusu kapsamında tartışılacak kitap; “Dijital Psikolojik Devrim / Şehadet Ekmen & Murat Dağıtmaç”
Ömer Faruk Doğru ve Erkan Yıldırım ile “Etkili YouTube Kullanımı Eğitimi”
Modüllerimiz 11.00 – 16.00 arasında, İstanbul Medipol Üniversitesi Enderun Girişimcilik Merkezi’nde yer alacak olup, kontenjanımız 30 kişi ile sınırlıdır.

 

Proje Danışmanı: Ecz. Özge UÇAR

Proje Asistanları: Nihal KAYIR, Yaren ERDOĞAN

HATIRLI İŞLER ATÖLYESİ

hatır: gönül, kalp. Birine karşı duyulan saygı, sevgi.
Hatırlı İşler bir gönül inşası hareketidir.
Birlikten kuvvet doğar diyerek, elimizden gelenleri birleştirdiğimiz, çoğalttığımız ve parlattığımız bir emek atölyesi.
Bir yerlerde bizi bekleyen her canın gönlüne sirayet etmek için çalışacak, fıtratında merhamet olan herkese açık bir atölye.
Burada bizimle yürümek ve iyilikte yarışmak istiyorsan formu doldurman yeterli. 🤗

 

Proje Danışmanı:

Proje Asistanları: Aynur Subaşı, Özge Çiçek

GELECEĞE UÇUŞ ATÖLYESİ

Bilim ve Teknoloji Çağı’nda bilginin değeri ve kapasitesi her geçen gün yıkıcı bir hızla ilerliyor. Bu Çağ’ın bir parçası ve dahası öncüsü olmak isteyen genç zihinlerimizin sınırlarını ortadan kaldırmak, ülkemizin potansiyelini açığa çıkarmasına destek olmak amacıyla ”Geleceğe Uçuş” Atölyesi ile sizlerleyiz! Türkiye için değer üreten, daha iyi bir gelecekle hayallerine dokunmak isteyen genç zihinlerimizi dünyanın önemli noktalarındaki sayılı araştırma-geliştirme ve eğitim merkezlerine göndermeyi hedefliyoruz. Geleceğe Uçuş Atolyesi mardinden 20 liseli araştırmacının isviçrenin cern laboratuvarlarına inceleme amacıyla gitmesini desteklemeyi hedefliyor. Aynı zamanda bu atolye çerçevesinde kurulması planlanan destek sistemi ile başarılı gençlerin uluslarası tecrübe kazanarak kazanımlarını ülkemizin bilim ve teknik gelişmesine katkı vermek amacıyla kullanmasını sağlayacak. Ülkemizin her bir köşesindeki binlerce gencin hayallerine ortak olmaya hazır mısın?

 

Proje Danışmanı:

Proje Asistanları: Yusuf Çiçek, Selda Gürbüz

VERİ BİLİMİ ATÖLYESİ

Yaşambilimleri, mühendislik, sosyal bilimler ve sanat bilimlerinin geleceğe yön verecek temel kavramlarının farklı perspektiflerde ele alındığı oturumlar ve yıl içerisindeki atölyeleri kapsayacak mini bir forumu sizlerle birlikte inşa edeceğimiz “Gelecek Konuşmaları” projesiyle karşınızdayız!

Gelecek Konuşmaları kapsamında düzenleyeceğimiz ilk etkinliğimiz “Veri Bilimi Zirvesi” için çalışmalara başladık. Organizasyon sürecinin etkin yönetimi adına kurduğumuz “Veri Bilimi Atölyesi” sizlerle paylaşmaktan mutluyuz.
Atölye, 29 Şubat 2020’de gerçekleştireceğimiz Veri Bilimi Zirvesi için ham ekip olacak ve çalışmalarda doğrudan yer alacak.

Bu süreçte rol alacak ekibin içinde ben de görev almak istiyorum diyorsan başvuruyu kaçırma!

 

Proje Danışmanı: Ramazan Sarı

 

Proje Asistanları: Mehmet Can Subaşı, Ceyda Nur Altınışık

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI ATÖLYESİ

“Sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız.”  Paulo Coelho

 

Bilim ve Teknoloji dünyasında bildiğimiz pek çok ismin sık sık doğa yürüyüşleri yaptığını biliyoruz.

 

Geçmişte pek çok filozofun zihin egzersizi yapmak için başvurduğu en güzel yollardan biridir yürüyüş yapmak. İşte bunun içindir ki Geleceğin Bilimi ailesi ile zaman zaman farklı temalarda gelecek yürüyüşleri düzenlemekteyiz. Doğa iyi bir öğretmendir; doğayı iyi okuyabilen bir adam, yaşama dair bilgece şeyler öğrenir. Doğaya adım attın mı felsefi eğitimin başlar! Gelin doğa için yürüyelim, gelecek için konuşalım ve doğayı beraber okuyalım.

 

26 Ocak Pazar günü Geleceğin Bilimi Ailesi Yürüyüşe çıkıyor. Ekip arkadaşlarımız ile motivasyon ve kaynaşma, biraz da doğayı hatırlamak ve birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekmek amacıyla Şile Ağva ormanında Engin Uzun ile “Doğa Fotoğrafçılığı” atölyesi olarak bir gelecek yürüyüşü gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu muhteşem gelecek yürüyüşü ekibinde olmak istersen başvuruyu kaçırma!

 

Proje Danışmanı: Engin Uzun

 

Proje Asistanları: Elif Ekinci, Ayşe Çakır

ETKİN SPONSORLUK ATÖLYESİ

Hayatımızın çoğu yerinde karşılaştığımız sponsorluk anlaşmaları nasıl kurulur? Sponsorluk dosyası nasıl hazırlanır? Sponsorluk çalışmaları yürütülmelidir? gibi bir çok soruya cevap bulacağımız bir atölyeyi sizlere takdim etmekten mutluluk duyuyoruz. Atölye hazır Refik, seni bekliyoruz….

 

Proje Danışmanı: Beşir Kemal Şahin

Proje Asistanları: Selda Gürbüz, Serkan Orhan

GELECEK AKADEMİSİ 2019 ATÖLYELERİ