[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”center” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_empty_space][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”grid” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Geleceğin Anneleri Nedir?

Biz biliyoruz ki gelecek annelerimizin kucağında. Annelerimiz geleceğimizi besliyor, onu büyütüyor ve onu güzel günler için en iyi şekilde yetiştiriyor. Geleceğin Bilimi olarak annelerimizin farkındayız. Onlar da çocuklarımızın geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunun farkında. Bilim sever annelerimizi, okul öncesine dair projelerimizi paylaşarak geleceği hep beraber inşaa etmek için ‘Geleceğin Anneleri’ çalışma grubumuza bekliyoruz.

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

Geleceğin Anneleri

Çocuğun ilk 6 yılında birey olma yolunda kazanılan temel bilgi, beceri ve duyuşsal alandaki gelişimlerin, yaşamının diğer yıllarına önemli derecede etkisi olduğu bilinmektedir. Bu bilgi ışığında kurulan çalışma grubu, 0-6 yaş grubunda olan çocukların ebeveynleri ile beraber bu alanları destekleyecek etkinlikleri gerçekleştirmek, onları bu yönde teşvik ederek geleceğin bilim insanlarına erken dönemde katkı sağlamak için etkinlikler düzenler. 0-6 yaş grubu çocukları zihinsel ve bedensel yetkinliklerine göre ayırarak planlanan aktivitelerde ebeveyn katılımıyla, hem çocuk-ebeveyn etkileşimin arttırılması, hem de daha sonrasında kaliteli ve etkin zaman geçirebilmeleri için yeni fikirler paylaşılması hedeflenmektedir. Bu etkinlikleri yaparken kullandığımız materyallerin her evde bulunabilcek malzemeler ya da basit kırtasiye malzemeleri ile kolayca hazırlanabilen ürünlerle yapılması planlanarak etkinliğe gelen ebeveynlere daha sonra kendi planlayacakları etkinliklerde kolay erişim imkanı sağlanması istenmektedir. Böylece aslında kendi evlerinde bile bilimin temellerinin atılabileceği düşüncesini aktarılabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda yapılan bu etkinliklerin sosyal medyada paylaşılarak daha çok anne, daha çok çoçuk ile geleceğin bilimine katkı sağlaması istenmektedir.

0-16 ay atölyesi, 16-36 ay atölyesi, 36-60 ay atölyesi, 60-72 ay atölyesi olmak üzere 4 farklı atölyede yaş grupları ayrılmış olup her birinin içinde farklı etkinlikler oluşturulmuştur.

  • Anne bebek yogası: Anne ile bebeğin arasındaki temel güven duygusunu geliştirmede, sağlıklı iletişimin temellerinin atılmasında önemli olan anne bebek yogası etkinliği 0-16 ay yaş grubuna özgüdür.

 

  • Bilişsel alan: Bilimin var olmasında önemli olan bilgi; akıl, deney ve gözleme dayalı olursa bilimsel bilgiyi oluşturur. 0-6 yaş grubu yaşam sürecinde en çok merak eden, deneyen, gözlemleyen ve bilim hevesinin en yüksek olduğu dönemdir. Eğer bu dönemin bilişsel alanını desteklersek geleceğin bilim insanlarını inşa etmiş olacağımızı düşünüyoruz. Yaş gruplarına özgü doğada gözlenebilen, fiziksel, kimyasal deneyler, robotik sistemler, bilişim sistemleri etkinlikleri düzenlemeyi planlıyoruz.

 

  • Duyuşsal alan: İnsan olmanın gerektirdiği dürüstlük, güven, adalet, empati vb. duyguların gelişiminde etkili olan bu alan kişilik temellerinin atıldığı ve sonrasında değiştirilmesinin zor olduğu ilk 6 yıla temellenmiştir. Bu alanın geliştirilmesinde ve çocukların hayal gücünün desteklenmesinde önemli olan hikayeleri ‘Masal okuma etkinlikleri’ ile gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

 

  • Psiko-motor alan: İnce ve kaba motor olmak üzere 2 farklı grupta psiko-motor beceri gelişimi için etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz.

Minik parmakların hareket ettiği her an zeka gelişiminin hızlanarak arttığı bilgisinden yola çıkarak ‘Çalışsın parmaklar!’ sloganıyla yaş gruplarına özel hazırladığımız çeşitli etkinliklerle ince motor  becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğumuz,

Çocukların kendisini gerçekleştirebilmede en önemli adım olan kaba motor becerilerinin desteklenmesinde özellikle geleneksel oyunlarımızın öğretildiği ‘Sokak senin’ sloganıyla yola çıkıyoruz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]