dgfhfj

Gelecek Muhafızlarından İlk Adım

Geleceğin Bilimi ekibi bir süredir üzerinde çalıştıkları Gelecek Muhafızları projesini başlattı.

 

İlk uygulama olarak Muş’ta 2071 Melikşah Ortaokulunda 5. Sınıf öğrencisi Mert Delibalta’yı Medipol Üniversitesine davet ettik. Henüz 11 yaşında olan genç araştırmacı geçtiğimiz günlerde geliştirdiği mayın tesbit edebilen drone teknolojisi ile gündeme gelmişti. Mert yaklaşık 4 ayda tamamladığı bomba tespiti yapabilen casus drone projesi  ile Erciyes Üniversitesi’nce düzenlenen uluslararası bir robot yarışmasında birinciliğe layık görülmüştü. Başka projelerle de ilgilenen ve hobi olarak başladığı bu alanda büyük bir başarı elde eden Mert’le gelecek hayallerimizi paylaştık.

 

Medipol Üniversitesi mühendislik, yaşam bilimleri ve sosyal bilimlerden bir çok lisans ve lisans üstü araştırmacı ile görüşen Mert toprağa gömülü mayının tespiti yapabilen algoritma için 1107 satır kod yazdığını; kamera, şase, kontrolcü kart, görüntü işleme cihazı, motor, kumanda ve yazılımı dahil tüm parça ve tasarımları kendi imkanları ile  nasıl yaptığını anlattı. Medipol Üniversitesi bünyesinde bulunana Rejeneratif ve Restoratif Araştırmalar Merkezi ve 5G Teknolojisi Laboratuvarlarını da inceleme fırsatı bulan Mert ile gelecek muhafızları çalışmamız devam edecek.

 

Geleceğin Bilimi’nde hazırlanan Gelecek Muhafızları projesi 6-12 yaş grubu çocukların yeteneklerini keşfederek bu çocuklara lisans ve lisans üstü danışmanlık desteği vermeyi amaçlıyor. Projenin medya çalışmalarını yürüten Medipol Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Berfin Kıraç, değerinin bilincinde olmadığımız her çocuğun standart bir eğitime tabii tutarak yeteneklerini ve hayallerini körelttiğimizi fakat bu tarz projelerle korumayı başardığımızda, geleceği de korumayı başaracağımızı ifade etti.

 

Gelecek Muhafızları çalışmasının yürütücülerinden olan Medipol Üniversitesi çocuk gelişimi bölümü öğrencisi Elif Dinçer ise Çocuklarımızın en çok rolmodellere ihtiyaçları var, onları teşvik edecek gittikleri yolda cesaretlendirecek abilelere/ablalara. Biz de Gelecek Muhafızları ekibi olarak belki çok büyük ekonomik teşvikler sağlayamasakta bu konuda ekibimize güveniyor ve güven vaadediyoruz şeklinde konuştu.

 

Gelecek Muhafızları grubunda ben de olmalıyım diyen her düzeyden gelecek gönüllülerimizi şuradan Gelecek Muhafızları ekibi ile tanışıp bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz.

 

  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.