Coronavirus Sinema

Pandemi Sürecinde Sinema

İnsanlık tarihi, yüzyıllar boyunca birbirinden farklı salgınlara tanık oldu. Mart ayı başından beri ise Covid-19 salgını sebebiyle dünya genelinde hayatın birçok alanı durma noktasına geldi. Alınan tedbirler dahilinde sosyal izolasyonu sağlamak da herkesin sorumluluğu haline geldi. Pandemi sürecinin en çok etkilediği sektörlerin başında sinema sektörü geliyor. Bu süreçte kapatılan birçok kapalı mekana, sinema salonları da dahildi. Süreç böyle devam ederken ertelenen vizyon filmleri, yapım şirketlerini ve sinema salonlarını da derinden sarstı. Sinema sektörünün online izleyici ile açığı kapatma çabasına rağmen, piyasanın durma noktasına gelmiş bulunması ise gerçeği değiştirmiyor. Salgınla mücadele sürerken pandemi sona erdiğinde insanların eski alışkanlıkları ve sosyal hayatlarına dönmelerinin ne kadar zaman alacağı da hala kesin olmayan bir görüş. Küresel salgın nedeniyle tüm dünyadaki sinema sektöründe keskin bir dönüşüm yaşanacağı kesin.

 

Sinema sektörü de yapımlarını iptal etme veya ertelenme yoluna başvurdu. Disney’in yapım aşamasındaki filmleri “Nightmare Alley” ve “The Last Duel”ın prodüksiyonu durduruldu. Disney şu anda animasyonlar dışındaki tüm filmlerinin hazırlıklarına son verdi. Netflix ise Kuzey Amerika’daki tüm prodüksiyonları durdurma kararı aldı. İki haftalık durdurma kararının ardından yeniden bir değerlendirme yapılması planlanıyor. Film çekimlerinin yanı sıra Uluslararası Film Festivalleri de teker teker iptal kararı alıyor. Tüm dünyada sinema sektörü tam anlamıyla durmuş durumda.

 

 

İsterseniz olayın boyutunu biraz da sayılarla ifade edelim. Corona virüs salgınının sinemadaki tahribatına dair bir rapor açıklandı. Pandemi nedeniyle kapatılan sinemaların, destek almazlarsa kapılarını tekrar açamayacaklarını ilan etmelerinden kısa bir süre sonra yayınlanan raporlara göre; 10 büyük sinema pazarının 2020’nin ilk çeyreğindeki gişe kaybının yaklaşık %59 olduğu belirtildi.

 

Korona sonrası yaşanacak korkularla ilgili bir rapor da ABD’nin Variety dergisinde yayınlandı. Anket, pandemi sona erdiğinde insanların eski alışkanlıklarına ve sosyal hayatlarına dönmelerinin ne kadar zaman alacağına yönelik bilgiler veriyor. Araştırmada 1000 kişiye pandeminin sona ermesiyle sinema, konser, spor organizasyonları gibi faaliyetlere geri dönme konusundaki reaksiyonların ne olacağı soruluyor. İnsanların yüzde 49’u sinema salonlarına dönüşlerle ilgili soruya ‘En az birkaç ay’ yanıtını vermiş. Yüzde 28’i ise hayat normalleşmeye başladığında sinemaya salgın öncesine göre daha az gideceğini belirtmiş. Bu süreç, tüm sinema dünyasını dijital platformları benimsemeye zorluyor. 

 

Korona salgını, kapatılan sinemaları yeni çözümler üretmeye yöneltti. Nostalji gözüyle bakılan açık hava sinemaları daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Özellikle yurt dışında başlayan açık hava sineması etkinlikleri halk tarafından benimsenmeye başlanıyor. Pandemi tedbirlerini göz önünde bulundurduğumuzda sosyal mesafenin korunduğu açık hava sinemaları için sağlıklı sosyalleşme diyebiliriz.

 

Beyaz perde hasreti çekenler olarak olarak açık hava sinemalarının İstanbul’da da hayata geçmesini dört gözle bekliyoruz.

 

Sağlıkla kalın.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.