ugur ccevik

48. Gelecek Buluşmaları (Online)

Nükleer enerji denince akla gelen Çernobil Nükleer Faciası, Türkiye’de de 2015 yılında yapımına başlanan Akkuyu Nükleer Santrali konusunda endişeler yaratmıştı. Peki nükleer enerjinin gerçekte ne olduğunu biliyor muyuz?


Nükleer santral, enerji kaynaklarına alternatif oluşturması, yakıt maliyetlerinin düşüklüğü, dışa bağımlılığın azaltılması ve çevre kirliliği açısından en temiz enerji elde etme yöntemi olması nedeniyle tercih ediliyor.


Türkiye gibi cesur adımlarıyla ilerleme gösteren bir ülke için nükleer enerji santralinin ne anlama geldiğini, nükleer santral ve reaktörün işleyişini, nükleer felaketin neden tekrarlanmayacağını Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve aynı zamanda Atom ve Molekül Fiziği Profesörü olan Prof. Dr. Uğur Çevik ile Zoom platformu aracılığıyla konuştuk. Türkiye’nin Nükleer Enerji Serüveni başlıklı buluşma, gündemdeki Coronavirüs Pandemisi sebebiyle online mecrada gerçekleştirilerek Geleceğin Bilimi’nin yurdun dört bir yanından katılımcıları ağırlamasına vesile oldu. Bilgilendirici ve keyifli anlatımıyla bizlere katkı sağlayan Uğur Çevik hocamıza teşekkür ederiz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.